spawacz podczas pracy

Spawanie stalowych konstrukcji to popularny sposób łączenia metalowych elementów poprzez ich rozgrzanie, a następnie stopienie ze sobą. To prosty i szybki sposób na wykonanie dużej liczby trwałych połączeń, które cechuje wysoka wytrzymałość. Na tę jednak wpływ mają także inne czynniki. Co więc należy wiedzieć na temat spawania konstrukcji stalowych, aby właściwie ocenić ich jakość?

Odpowiedni wybór stali i profesjonalny sprzęt

Stal jest łatwym do uformowania metalicznym stopem. Występuje w różnych odmianach, dlatego wybór właściwego gatunku i odpowiedniej jakości materiału jest kluczowy przy wykonywaniu konstrukcji spawanych. Dużą wytrzymałością w trudnych warunkach eksploatacyjnych cechują się m.in. gatunki S235N oraz S690Q. Wpływ na jakość połączeń ma także odpowiednio zaawansowane zaplecze parku maszynowego, a więc wysokiej klasy specjalistyczne urządzenia oraz ich różnorodność gwarantująca zastosowanie właściwych metod. Warto także korzystać z usług firm, które wykonują spoiny o jak najwyższych parametrach użytkowych, a zarazem odznaczają się wieloletnim doświadczeniem na rynku potwierdzonym opiniami klientów.

Podstawy spawania za pomocą metody MAG

Jedną z najbardziej popularnych metod spawania jest MAG, w której stosuje się gaz osłonowy aktywny. Przy pomocy tej techniki dobrze wykonana konstrukcja cechuje się z wysoką jakością i dużą wytrzymałością. Jak więc wykonać ją poprawnie? Przede wszystkim należy stosować rodzaj i średnicę drutu elektrodowego dopasowane do właściwości i grubości spawanego materiału. Istotne jest także właściwe ustalenie prędkości podawania drutu oraz utrzymanie odpowiedniej odległości między końcówką prądową, a końcem topiącego się drutu. Niemniej ważną zasadą jest także pochylenie uchwytu pod kątem mniejszym niż 15˚.

 

Podobne wpisy