spawacz

Spawanie jest szczególnym sposobem łączenia materiałów, które odbywa się poprzez ich nagrzanie i stopienie. Aby tego dokonać, niezbędna jest odpowiednia wiedza i umiejętności oraz zestaw specjalnych urządzeń z uchwytem spawalniczym. Narzędzia te z jednej strony ułatwiają wykonywanie wszystkich czynności, a z drugiej zapewniają bezpieczeństwo pracy.

Podstawowe wyposażenie spawacza

Podstawowym wyposażeniem warsztatu są różnego rodzaju spawarki, które służą do łączenia materiałów. Gazowe, elektryczne, inwertorowe, MIG i TIG – każda z nich jest niezbędna przy wykonywaniu różnych prac. Spawarki są duże i ciężkie, dlatego do ich przemieszczania służy wózek spawalniczy, dzięki któremu nie trzeba nosić sprzętu. Przy stanowisku spawalniczym powinny znajdować się elektrody, które umożliwiają wykonanie trwałego spoiwa, łącząc ze sobą poszczególne elementy. Podczas łączenia ciężkich elementów konstrukcyjnych niezbędne są obrotniki spawalnicze, które pozwalają na ograniczenie obciążenia. Sprzęt ten umożliwia wykonywanie spoin wszędzie tam, gdzie spawacz nie może się dostać bez wykorzystania specjalistycznych urządzeń. Istotne są także zaciski kątowe, które pozwalają na bezpieczne i efektywne spawanie poszczególnych kawałków metalu, uniemożliwiając ich przesuwanie się oraz zaciski uziemiające, chroniące przed porażeniem prądem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Równie ważne, jak specjalistyczny sprzęt są środki ochrony indywidualnej. Spawacze narażeni są zarówno na kontakt z iskrami, jak również na wdychanie szkodliwych substancji oraz promieniowanie. Z tego powodu, przed przystąpieniem do spawania każdy pracownik powinien wyposażyć się w dobrej jakości  środki ochrony indywidualnej. Niezbędne są przede wszystkim przyłbice spawalnicze, okulary ochronne, rękawiczki ochronne, maski oraz ubrania robocze.

Podobne wpisy