spawanie metalu

Pozycjonery spawalnicze są wykorzystywane podczas spawania z zastosowaniem różnych metod. Pozwalają one między innymi na uzyskanie lepszej wydajności w trakcie wykonywania prac. Dowiedz się, jak korzystać z pozycjonerów spawalniczych.

Działanie pozycjonera spawalniczego

Pozycjoner spawalniczy pozwala na ustawienie obrabianego detalu tak, aby dostęp do niego był, jak najlepszy i najszybszy. Urządzenie takie jest wyposażone w specjalne płyty osadzone na stabilnym i wytrzymałym wysięgniku, do których montuje się spawane przedmioty przy pomocy złączek i uchwytów. Płyty, które są powierzchniami roboczymi, mogą przemieszczać się w różnych osiach w zależności od wykonywanej czynności. Manipulatory mogą zazwyczaj wykonywać jedynie ruch obrotowy, a inne mają możliwość regulowania nachylenia. Obracanie przedmiotu jest szczególnie przydatne podczas wykonywania wielu prac, na przykład długiej spoiny wokół połączenia walca. Pozycjonery i manipulatory spawalnicze występują w wielu wersjach, na przykład:

  • w urządzeniach obrotowych z osią równoległą,
  • w urządzeniach wychylnych lub uchylnych,
  • w pozycjonerach dwukolumnowych,
  • w urządzeniach portalowych i przejezdnych.

Ponieważ spalanie to jednak z podstawowych metod łączenia ze sobą elementów wymaga specjalnego przygotowania, niezbędnych uprawnień i umiejętności.

Jak bezpiecznie korzystać z pozycjonera?

Manipulowanie i obracanie elementami konstrukcyjnymi o dużej masie jest trudna i kłopotliwa, dlatego zaczynając od podstaw, stoły warsztatowe umożliwiają stabilne przymocowanie części i ich dalsze spawanie, co znacznie ułatwia i zapewnia bezpieczeństwo pracy. Zastosowanie pozycjonerów spawalniczych pozwala dowolnie przemieszczać daną rzecz w każdej płaszczyźnie, jak również ułatwia dostęp do każdej obrabianej powierzchni. Ułatwia to wykonywanie bardzo dobrej jakości prac spawalniczych oraz zapewniając wygodną pozycję pracy. Korzystając z pozycjonerów spawalniczych, warto zwrócić uwagę na poprawne manewrowanie przedmiotami, aby zwiększyć bezpieczeństwo operatora.

Podobne wpisy